Otče náš, ktorý si na nebesiach, posväť sa meno moje, príď kráľovstvo moje, buď vôľa moja ako v nebi tak i na zemi, chlieb môj každodenný daj mi dnes a odpusť mi moje viny, aj keď ja neodpúšťam svojim vinníkom, a neuveď ma do chudoby, ale zbav ma každej choroby. Amen.
Abraháma najprv prosí za Sodomčanov. Z päťdesiatich spravodlivých to patriarcha „stiahne“ na desiatich. Na prvý pohľad sa zdá, že Abrahám prehovára Boha, že akoby zmenil Božie rozhodnutie zničiť hriešne mestá. V skutočnosti však svojou pokornou a zároveň drzou modlitbou Boha nemení, ale spoznáva. Najvyšší Pán v jeho očiach prestáva byť zlostným trestajúcim sudcom, ktorý by kvôli zlým zahubil aj dobrých, ale odhaľuje sa ako milosrdný Otec, ktorý kvôli hŕstke spravodlivých uchráni aj tisícky hriešnych. Abrahám v modlitbe dosahuje po čom túži, pretože nepýta nič pre seba, ale modlí sa za ľud. Vieme, že Sodoma a okolité mestá budú nakoniec aj tak zničené po odchode Lota. Nenašlo sa tam ani tých desať či dokonca jeden spravodlivý?
Postup Ježišovej školy modlitby podľa evanjeliového úryvku je nasledovný: Najprv sa Ježiš modlí sám. Potom na žiadosť učeníkov im predstavuje znenie modlitby. Po tretie, uvádza príklad dvoch priateľov. A nakoniec, povzbudzuje k vytrvalosti. Minipríbeh o polnočnej návšteve nabáda nielen k neodbytnosti, ale predovšetkým nám predstavuje úmysel prosby. Priateľ žobrajúci o tri chleby ich nechce sám pre seba, ale pre tretieho, ktorému po únavnej ceste nemá čo ponúknuť. Aj Abrahám aj táto postava boli vypočutí, lebo nepýtali pre seba a nenechali sa odbiť. Modlitba, „ktorú nám Ježiš dal ako vzor každej modlitby“ nemohla byť formulovaná v jednotnom čísle. Tak by bola sebeckou, nehľadela by na potreby druhých a stala by sa „nevypočuteľnou“. Egoizmom nielenže si sotva niečo vymodlíme, ale dokonca blokujeme Božej milosti vstúpiť do svojho života.
Pri vyslovovaní Otče náša nenechajme našu myseľ blúdiť a už vôbec nech neuviazne v našom sebectve. Odovzdajme v nej potreby našich blížnych: Keď pýtam len pre seba, nedostane nikto. Keď pýtam pre druhého, dostane on aj ja.