„Modlitby domácich fanúšikov v hokejovom stánku boli vyslyšané. Brankár opäť ustrážil svoju svätyňu. Potvrdil svoje pevné miesto v národnom hokejovom panteóne a budú ho uctievať generácie. Za povzbudzovanie sa priaznivcom odvďačil tradičným rituálom klaňania sa na všetky svetové strany po záverečnej siréne. Oslavné chorály dnes budú ešte dlho zvelebovať našich hrdinov ulicami mesta...“
Športujú, lebo neveria
Moderní sociológovia napísali už nejeden odborný článok o presune náboženskej terminológie do športovej sféry. K uvedenému komentátorskému príspevku môžeme doplniť ďalšie výrazy: „naším krédom je vyhrať, nielen sa zúčastniť“, „jeho dlhoročná vernosť farbám jediného klubu je nevídaná“, „víťazstvo sme ustrážili vďaka obete nebojácneho obrancu“, „futbalový turnaj je pre miestnych priaznivcov povinným každoročným sviatkom, ich absencia by sa považovala za neodpustiteľný hriech“ a podobne. Používanie religiózneho jazyka v športe nie je iba vonkajším javom. Súvisí s vnútorným odklonom dnešného západného človeka od vyznávania určitého náboženstva v tradičnej forme. Český psychológ Pavel Řičan pri opise sekularizácie u našich susedov vyratúva podoby, ktoré na seba potláčaná religiozita berie. Prejavuje sa „v astrológii, v joge a v rôznych meditačných programoch bez explicitného náboženského rámca, v psychoterapii, alternatívnej medicíne, v praktikovaní rozmanitých návodov na šťastný a úspešný život, v ekologickom hnutí, v kulte športových a iných mediálnych hviezd, v politickom extrémizme atď.“ Takto máme do činenia s pestrou škálou tzv. kryptonáboženstiev. Fenomén, ktorý sa za náboženstvo nepovažuje, spĺňa náboženskú funkciu človeka. Športu v jeho aktívnom praktizovaní ale aj v pasívnom sledovaní tu patrí popredná priečka. Lapidárne tento stav vyjadrila postava českého filmu Horem pádem (2004). Ultrapriaznivec pražského futbalového klubu v podaní Jiřího Macháčka vyzná prosto: „Bůh není. Proto fandím.“

Veria, aby vyhrali
Hráči netrpezlivo vybehujú na zelený trávnik. Kamera si nájde obávaného útočníka. Kanonier so zatvorenými očami pobozká prívesok a trikrát sa prežehná. Kresťania pri televíznych obrazovkách ho obdivujú pre nebojácnosť vyznať svoju vieru pred celým svetom. Problém vzniká, ak sa náš favorit začne na ihrisku správať nielen nešportovo, ale až „nekresťansky“. Keď neskôr v novinách čítame o jeho alkoholickom vyčíňaní v nočných kluboch a pravidelnom striedaní mileniek, radšej na jeho predzápasové prekríženie sa zabudneme. Ak prvé riziko predstavuje nahradenie náboženstva športom, druhá diskutabilná interakcia týchto javov spočíva vo využívaní prvého k dosiahnutiu úspechu v druhom. Viera v Boha nemá zásadný vplyv na osobné presvedčenie jednotlivca, ani na jeho konanie. Životnou prioritou je dosiahnuť kariérne maximum, ktorému sú podriadené ostané činnosti a záujmy. Športovec tak musí prispôsobiť svoje stravovacie návyky a disciplinovane trénovať. Lenže ani najheroickejšia príprava ešte automaticky neznamená následný triumf. Tu musia pomôcť „vyššie sily“. Preto sa nosia amulety na krku a prstene na rukách, hoci do športového zápolenia priamo nepatria, skôr ho obmedzujú. A preto pozorujeme rôznorodé rituály prechádzajúce do poverčivosti až mágie. Africký šaman tancom a podivnými zvukmi požehnáva olympijský štadión, brankár začína každý duel rovnakým poklopaním tyčí, na zástavách v hľadisku nájdeme nápis „Aj Boh je belasý“ alebo „Thank you God for Satan“, z reproduktorov sa ozývajú prosebné hymny typu „Nech bože dá, nech bože dá, ten víťazný gól...“ a zanietený tipér s tiketom v ruke doma na gauči spína ruky a zvoláva všetky nebeské mocnosti. „Futbalisti Žiliny sa môžu za úspech modliť v kaplnke na štadióne,“ týmto titulkom uviedol jeden z denníkov článok o prvom modlitebnom priestore svojho druhu na Slovensku v jeseni minulého roku. Hrozí, že Boh bude stlačený do zázračnej dopingovej dávky, ktorú nebude trestať žiadna športová asociácia.

Veríme a ako veriaci športujeme
V sedemdesiatych rokoch sa skupina dobrovoľníkov vo Veľkej Británii rozhodla založiť kresťanské spoločenstvo, ktoré sa bude orientovať na pastoráciu v športovom svete. Prijali názov Christians in Sport (Kresťania v športe) a v roku 1980 boli zaregistrovaní ako charitná organizácia. Jej prvý platený riaditeľ reverend Andrew Wingfield Digby bol v roku 1988 menovaný za kaplána pre Letné olympijské hry v Soule. Hnutie funguje dodnes s heslom: „Našim poslaním je získať svet športu pre Krista.“ Vo svojej päťročnici na roky 2008 až 2013 stanovujú svoje štyri priority: 1. evanjelizácia športovcov, ktorí nie sú kresťania; 2. podpora a poskytnutie duchovného programu kresťanským športovcom; 3. kontakt s partnermi a sponzormi hnutia; a 4. rozširovanie aktivít na medzinárodnej športovej úrovni. Katolíckou obdobou tohto anglického protestantského úsilia – omnoho mladšou a neskúsenejšou – je Catholic Sports International (Medzinárodné katolícke športové hnutie). Vzniklo v posledných rokoch inšpirované príhovormi a osobným svedectvom pápeža Jána Pavla II. Ten počas Veľkého Jubilea v Ríme športovým predstaviteľom i aktérom zdôraznil, že je potrebné „vzdávať vďaky Bohu za dar športu, v ktorom ľudská osoba cvičí svoje telo, intelekt a vôľu, rozpoznávajúc tieto schopnosti ako rozmanité dary svojho Stvoriteľa. Športovanie sa dnes stalo veľmi dôležitým, keďže môže povzbudiť mladého človeka k rozvoju dôležitých hodnôt ako vernosť, vytrvalosť, priateľstvo, zdieľanie a solidarita.“ Známy lyžiar na Petrovom stolci pol roka pred svojou smrťou dal zriadiť Oddelenie pre Cirkev a šport pri Pápežskej rade pre laikov. Minulý mesiac sa dokonca objavili správy, že po beatifikácii by mohla byť bývalá hlava Katolíckej cirkvi vyhlásená za patróna športovcov. Spomeňme ešte „ekumenickú iniciatívu More than Gold (Viac než zlato) zameranú na poskytnutie duchovnej a materiálnej pomoci návštevníkom, účastníkom i dobrovoľníkom“ na XXI. Zimných olympijských hrách, ktorej činnosť vyzdvihol Benedikt XVI. v liste arcibiskupovi Vancoveru J. Michaelovi Millerovi.
„Sme uchvátení, keď kresťania vidia šport ako Boží dar, ktorým môžu budovať spoločenstvo so svojimi tímovými spoluhráčmi aj s tými, proti ktorým hrajú. Nadchýna nás, keď športovci najprv nasledujú Ježiša a usilujú sa o dospievanie vo viere tým, že sa angažujú vo veľkých cirkvách, kde môžu napredovať v raste ako nasledovníci Ježiša. Skutočná radosť je, keď ich vlastné cirkvi povzbudzujú ostať vo svojich športových kluboch a začať celý proces ešte raz tým, že sa budú modliť za priateľov, súťažiť spôsobom, ktorý chváli Boha na ihrisku i mimo neho, a rozprávať o radostnej zvesti Ježiša Krista svojim spoluhráčom.“ (Christians in Sports)
Medaily nie sú len tri
Zisťujeme, že nahradenie náboženstva športom človeka ochudobňuje a účelové využívanie viery na dosahovanie úspechov je karikatúrou ľudských duchovných dispozícií. Uvedené kresťanské skupiny i pápež Jána Pavol II. obzvlášť odhaľujú správny prístup, ktorý má veriaci človek zaujať k športovaniu. Je potrebné vnímať ho ako Boží dar, ktorým nielenže rozvíjame svoje telesné a pohybové talenty, ale zároveň ním môžeme žiť svoju vieru. Psychologickým úžitkom je odreagovanie agresivity a negatívneho napätia vhodným spôsobom, ktoré by sa vyplavilo na povrch v zhubnejších formách. Na druhej strane, ozývajú sa aj hlasy varujúce pred nadmerným nárastom násilia v športových zápoleniach. Práve kresťan by mal vniesť do nervóznych zápasov pokojného ducha, vzájomný rešpekt medzi rivalmi a zmysel pre fair play. Nejeden kaplán aktívne hrajúci nižšie futbalové súťaže potvrdí zníženú frekvenciu vulgarizmov u svojich spoluhráčov. Kto verí, nehrá len pre víťazstvo, hoci túto túžbu mu nemožno uprieť. Jeho úloha je preto dôležitá aj v umení „stráviť prehru“. Svätý Pavol nám upriamuje pozornosť na „neporušený veniec“ – prvú cenu, ktorú môže získať nielen najpomalší maratónec, ale aj ten, kto do cieľa ani nedobehne.
„Každý kresťan je povolaný stať sa silným atlétom Krista, to znamená, verným a odvážnym svedkom jeho evanjelia. Aby to dosiahol, musí vytrvať v modlitbe, cvičiť sa v cnosti a vo všetkom nasledovať svojho božského Majstra.“ (Ján Pavol II.)